Dela nyhet
Nygammalt nyförvärv skriver på!
11 aug 2022
William Is, 24 år skriver på för ADAS
William Is, 24 år och klassas som en rejäl mittback, bra på huvudet och i duellspelet. William har ett förflutet i ADAS sedan tidigare men kommer senast från Skärblacka IF. Han kom redan i våras till ADAS och har hunnit med att spela några matcher för klubben.
Med William i laget så stärks försvarslinjen ytterligare. Med William får vi en otroligt ödmjuk och ödmjuk ung spelare som vill vara med och utvecklas ytterligare i ADAS tröjan.
Varför valde du ADAS och vad var det som lockade mest?
- Den största anledningen var att det kändes dags att komma "hem" till klubben där jag började min senior karriär som 17-åring innan sammanslagningen.
Hur tycker du att nivån varit på träningarna?
- Kvalitén och harmonin på träningarna är professionell och hög. tycker det är en bra mix mellan äldre erfarna spelare och unga o hungriga.
Vart ser du ADAS om 5år?
- Som en stabil och trygg förening som tar fram unga talangfulla och professionella spelare. Sedan är det en bonus att spela så högt i seriespelet som möjligt.
Vilka är dina starkaste egenskaper på fotbollsplanen?
- Styrka och spänst i duellspeles, snabbhet och spelförståelse.
Vad kan du tillföra till laget?
- Lugn och trygghet, sedan en vilja att vinna och utvecklas som lag, fotbollsspelare och person.
Är det något du vill hälsa till alla som följer laget?
- Kom och stötta oss under denna spännande hösten vi har framför oss i serien. Erat stöd kommer ha stor betydelse för våra prestationer på fotbollsplanen.