
- Jag var inte speciellt bekymrad. Så länge motståndarna inte skapar något framåt och vi är säkra bakåt är det lugnt. 
Roger Lönn, Assyriskatränaren, erkände dock en stunds tvivel.
- Vi blev lite sega i mitten och sista kvarten kom Mjölby farligt nära ett par gånger.
Men här mötte slättlaget en duo som inte sviktade. Henrik Andersson och Michael Savidis visade med pondus och finess hur mittbackar skall avväpna motståndarforwards. Och längst bak stod Fredrik Daagh helfokuserad:
"Mer skärpt"
- Klart att det är jobbigt när jag inte får så mycket att göra men när vi är i ledning med bara ett mål blir jag mer skärpt.
Endast en gång blev det riktigt farligt - en distansskott som tog i ribban.
- En skön "nolla" - nu gick vi ju tillbaka i serieledning, menade Fredrik som under matchen faktiskt fick plocka in hela sex utsparkar direkt från "Lill-Slaka" Hedlund i Mjölbymålet.
Starka bakåt
- Vi är starka i försvaret och även om Vedran (Dakic) saknades på mittfältet så skötte grabbarna det bra, berömde tränare Lönn.
Tyvärr förnekade sig inte domare Jon Lindholm från Linköping. Återigen visade han hur ängslig han blir i straffområdet. Två bortdömda mål och två missade straffsparkar höll på att förvrida den här matchen.
Publicerad i Folkbladet:
http://www.folkbladet.se/sport/artikel.aspx?articleid=5295050
|